Праца з навучальнымі ўстановамі (2021-2022гг.)

Установа культуры “Ашмянскі краязнаўчы музей імя Ф.К. Багушэвіча” прапануе для наведвання:

Экскурсіі па музейнай экспазіцыі Паўночнай вежы Гальшанскага замка:

• “Таямніцы Гальшанскага замка” (тэматычная экскурсія)
  • (абзорная экскурсія па экспазіцыі)

Экскурсіі па экспазіцыі Ашмянскага краязнаўчага музея — з’яўляецца адной з лепшых музейных экспазіцый у Беларусі:

1. “Ашмяншчына: прырода, гісторыя, культура” (абзорная экскурсія па экспазіцыі)
  2. “Ашмяны ад старажытнасці да сучаснасці” (тэматычная экскурсія)
  3. “Падарожжа па Ашмяншчыне” (тэматычная экскурсія)
  4. “Сельская гаспадарка, быт і прамысловасць Ашмяншчыны” (тэматычная экскурсія)
  5. “Славутыя імёны і мясціны краю” (тэматычная экскурсія)
  6. “Старонкі гісторыі краю ў ХХ стагоддзі (тэматычная экскурсія)
  7. “Свет прыроды” (тэматычная экскурсія для бацькоў і дзяцей)

Лекцыі з мультымедыяпрэзентацыямі (пастаянна, на базе музея):

1. “Жыццё і творчасць Ф.К. Багушэвіча”
  2. “Нельга забыць аб той вайне”
  3. “Знакамітыя землякі: З.Мінейка, Ф. Рушчыц, Л. Ходзька”
  4. “Гальшаны – Харбін – Лондан” (жыццёвы шлях беларускага пісьменніка і святара Вінцука Адважнага (Я. Германовіч)
  5. “Гістарычныя партрэты” (камандзіры, партызаны, падпольшчыкі, імёнамі якіх названы вуліцы горада Ашмяны)
  6. “Ашмяншчына. Заходні фронт” (лекцыя, прысвечаная падзеям Першай сусветнай вайны на тэрыторыі тагачаснага Ашмянскага павета)
  7. “Чарнобыль: учора, сёння, заўтра” (да 30-годдзя аварыі на Чарнобыльскай АЭС)
  8. “Жывыя барометры” (пра жывёл і раслін, якія прадказваюць змены надвор’я)
  9. “Горад, у якім хочацца жыць” (з гісторыі горада Ашмяны)
  10. “Сардэчна запрашаем у музей” (завочнае знаёмства з музеем и яго калекцыямі)
  11. “Друкаванае слова Ашмяншчыны” (К. Монвід Дарагастайскі, Ч. Янкоўскі, А.Э. Адынец, Ю.І. Нікалаеў, А.Р. Каранеўскі, Э.С. Корзун і інш.)
  12. “Іх сляды не згубіліся…” (воіны-партызаны Ашмяншчыны, да 75-годдзя вызвалення Рэспублікі Беларусь і Ашмянскага раёна)
  13. “Святы і абрады беларускага календара”
  14. “О чем молчат деньги?”
  15. “Гродзеншчына: гісторыя і людзі”
  16. “Жанчыны ў гісторыі Ашмяншчыны: славутыя і невядомыя” (С. Гальшанская, К. Багушэвіч, В. Жабінская, Ф. Макась, К. Папова, А. Маймусава, Р. Цітко, Т. Філіповіч, В. Лузіна і інш.)
  17. “Выпрабаванне творчасцю і лёсам” (біяграфічная лекцыя пра род Дарагастайскіх)
  18. “Сарматызм на тэрыторыі Беларусі”
  19. “Вялікія старосты Ашмянскія”

Музейныя заняткі (пастаянна, на базе музея):

1. “Таямніцы казачнага лесу” (квэст-гульня на базе экспазіцыйнай залы “Свет прыроды” для малодшых школьнікаў).
  2. “Там на неведомых дорожках” (квэст-гульня на музейнай пляцоўцы пры жывёльны свет Беларусі, у цёплы перыяд).
  3. “По следам наших предков” (квэст-гульня на базе гістарычнай экспазіцыі музея).
  4. “Я павяду цябе ў музей” (квэст-гульня па музейнай экспазіцыі, знаёміць з дзейнасцю музея, для школьнікаў малодшага і сярэдняга ўзросту).
  5. Беларуская батлейка (з дэманстрацыяй батлейкавых інтэрмэдый, 1-11 класы).
  6. “Аб тых і для тых, хто любіць родны горад” (квэст-гульня па гістарычным цэнтры горада, для старэйшых школьнікаў і дарослых).
  7. “Самы самы новы год” (музейны занятак – віктарына, знаёміць з традыцыямі зімовых святаў насельніцтва Беларусі, для школьнікаў малодшага і сярэдняга ўзросту)

Перасоўныя выстаўкі з выкарыстаннем дадатковага экспазіцыйнага матэрыяла (пастаянна):

1. “Паэты заўсёды вяртаюцца…” (прысвечана жыццю і творчасці паэта-дэмакрата Францішка Багушэвіча)
  2. “Войны священные страницы…» (прысвечана падзеям Вялікай Айчыннай вайны на тэрыторыі Ашмянскага раёна)
  3. “Ашмяншчына. Заходні фронт” (прысвечаная падзеям Першай Сусветнай вайны на тэрыторыі Ашмяншчыны)
  4. “Сардэчна запрашаем у музей” (завочнае знаёмства з гісторыяй музея і калекцыямі)

Выстаўка з фондаў музея:

1. “Буквы разные писать тонким пёрышком в тетрадь” (прысвечана школьнай адукацыі на Ашмяншчыне перыяду 70-80гг ХХ стагоддзя) з верасня 2021 года

Экскурсіі з выхадам на аб’ект:

1. «Горад над ракой Ашмянкай»: Плошча 17 верасня — касцёл Св. Архангела Міхаіла — Свята-Васкрасенская царква — будынак былой сінагогі);
  2. “Паданні зямлі Гальшанскай”, “Гістарычныя старонкі Гальшан” — экскурсія па ўнікальным мястэчку Ашмяншчыны — Гальшанах (з наведваннем руін Гальшанскага замка;
  3. Экскурсія ў былы цэнтр асветы Ашмяншчыны мястэчка Баруны (з наведваннем касцёла Святых Апосталаў Пятра і Паўла XVIII ст.);
  4. “Сцежкамі Багушэвіча” экскурсія па мястэчку Жупраны (з наведваннем магілы паэта-дэмакрата Ф.К. Багушэвіча і яго сям’і);
  5. Экскурсія да помніка прыроды рэспубліканскага значэння — валуна «Нявесцін камень».

Кошт паслуг музея:

№ п/п Назва паслугі Кошт
1. Уваходны квіток на экспазіцыю 2,00 руб. – для дарослых

1,00 руб. – для школьнікаў

2. Уваходны квіток на перасоўныя выстаўкі. 1,00 руб.
4. Экскурсія (аглядная, тэматычная)

4,00 руб – для школьнікаў, студэнтаў

5,00 руб – для дарослых

5. Лекцыя

10,00 руб.
6. Музейна – педагагічны занятак

6,00 руб + уваходные квіткі
7. Экскурсія з выхадам на аб’ект для групы не больш за 25 чалавек 9,00 руб.

Кошт паслуг філіяла “Гальшанскі замак”:

№ п/п Назва паслугі Кошт
1. Уваходны квіток на экспазіцыю 2,00 руб. – для дарослых

1,00 руб. – для школьнікаў

2. Экскурсія (аглядная, тэматычная)

7,50 руб – для школьнікаў, студэнтаў
3. Экскурсія з выхадам на аб’ект для групы не больш за 25 чалавек 25,00 руб.

З павагай, дырэктар музея  А.І.Жасткова

У першы  дзень новага навучальнага году супрацоўнікамі музея былі праведзеныя экскурсіі «Славутыя імёны і мясціны» для навучэнцаў 6-8 класаў СШ№3. Экскурсіі праводзіліся ў межах мерапрыемстваў да Году адзінства, расказвалі пра знакамітых ураджэнцаў зямлі Ашмянскай і мясцін з якіх пачалося іх жыццё.

photo_2021-09-07_11-48-59photo_2021-09-07_12-17-36photo_2021-09-07_12-17-51

Дом престарелых УЮТный Дом Забота о близких возрастных людях